Anasayfa 24saatteis Görüşme Sırasında Her Adayın Sorması Gereken 4 Soru
Görüşme Sırasında Her Adayın Sorması Gereken 4 Soru

Görüşme Sırasında Her Adayın Sorması Gereken 4 Soru

0
0

1. Performansım Nasıl Ölçülecek?

Ölçütler açık ve ölçülebilir değilse, o zaman başarısızlık için ayarlanıyorsunuz. İşin tüm özelliklerini ve bilgilerini sorun. Neyi başarmanız gerektiğini, başkalarının bu şeyleri nasıl başardığını ve insanların geçmişte nasıl mücadele ettiklerini anlayın. Her zaman nerede durduğunuzu açıkça bilmelisiniz. Kriterlerin açık olmadığı şirketler için çalışmayın.

2. Profesyonel İhtiyaçlarımla Hizalanıyor musunuz?

Öncelikle bir pozisyonda ne istediğinizi bilmek önemlidir. Ne tür bir yönetim tarzı arıyorsunuz? Şirket kültürü açısından neye ihtiyacınız var? Profesyonel olarak büyümek istiyorsanız, bu şirket sizi nasıl destekleyecek? Önümüzdeki beş yıl boyunca bu rolde kalmaktan memnunsanız, şirket bu kararı destekleyecek mi, yoksa size mi bakacak?

Konum ve kültürde ne istediğinizi öğrendikten sonra, sorularınızı örnek tabanlı yanıtları sağlayacak şekilde yapılandırın.

Adaylardan dört favori sorular:

1. Bu rolün şirketin genel misyonunu nasıl etkileyebileceğine dair belirli örnekler verebilir misiniz?

2. Yönetici olarak, nasıl yapıcı geribildirim veriyorsunuz? Takımdaki diğer insanlar aynı stile sahip mi? Bu rolde insanlara verdiğiniz en yaygın geri bildirimler hangileridir?

3. Hiçbir şirket mükemmel değildir. Bu takım ya da genel olarak şirket hakkında neler değişebilir?

4. Yakın zamanda terfi edilen ekipten birisini söyler misiniz? Hangi beceriler onların terfi edilmesine yardımcı oldu? Bu becerileri tahtaya mı bakıyorsunuz yoksa özel rolleri için benzersiz mi?

3. Büyümek/Gelişmek için yer var mı?

Büyüme/gelişmek hakkında soru sormak, motive olduğunuzu ve merdiveni yükseltmek veya yeni beceriler geliştirmek istediğinizi gösterir. Olmasını istediğimiz en son şey birisini işe almak, onları eğitmek ve bir yıl içinde onların ayrıldığını görmek. Bu soruyu sorarak, şirket ile beraber uzun vadede büyümeyi/gelişmeyi planladığının göstergesidir.

4. Şirketteki Kültür Hakkında En Çok Neyi Takdir Edersiniz? Sizi Neler Rahatsız Ediyor?

Bu sorular, bu kuruluşun kültürünün insanlar üzerindeki etkisini anlamak isteğinizi gösterir. İşe alma yöneticileri, adayların çalışmalarının etkili yolları hakkında daha fazla bilgi edinmeye zaman ayırdıklarını görünce memnun olurlar. Onların bakış açılarını duymak da, kültürün sizin için uygun olup olmadığını anlamanızı sağlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir