Anasayfa 24saatteis Güne Doğru Başlamak İçin Yapmanız Gerekenler
Güne Doğru Başlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Güne Doğru Başlamak İçin Yapmanız Gerekenler

0
0

İşyerindeki ilk 10 dakika boyunca yaptığın seçimlerin, günlük verimliliğine etki edebileceğini biliyor muydun? İşe başladığında  otursam mı veya ayakta mı dursam seçimin kadar basit bir şey bile önündeki 8 saatin performansını etkileyebilir.

Sabahları Yapılan Verimlilik Hataları:

1. Sabah 8.00-10.00 arası kahve içmek.

Dartmouth Universite’sinde yapılan bir incelemeye göre güne başlamak için içtiğin kahvenin aslında  faydadan çok zararı var. Bunun nedeni stres hormonu kortizolün, vücudunuzda zirve yaptığı zamanı kahve müdahale eder. Bu da günün ilerleyen saatlerinde stresinin artmasına neden olur.

Tavsiye: 10.00 -12.00 veya 14.00-17.00 saatleri arasında kortizol değerlerinin en az olduğu zaman kahve tüketmeyi tercih etmende fayda var.

2. Görevlerine başlamadan önce beynini boşaltmamak.

Verimlilik uzmanı David Allen: “Sen kendince herşeyin kontrolun altında olduğunu düşünsen de aslında kafanda çok fazla bilginin olması kontrol verimliliğini azaltır.” demiş. Peki bunu nasıl çözebilirsin?

Tavsiye: Aklını herhangi bir endişeden veya “yapmam-gerek” endişesindenkurtarmak için bir not defteri tutabilirsin ve aklındakileri not defterine aktarırsan aklında tutman gerekenler azalacaktır. .

3. Yaptığın ilk şeyin e-maillerinizi kontrol etmek olması.

Yapılan araştırmalara göre emaillerine baktıktan 25 dakkika sonra maksimum verimlilik seviyesine gelebiliyormuşuz. Önce güne adapte olmak sonra e-maillere bakmak daha doğru olabilir.

Tavsiye: Günün ilk 30 dakkikası emaillerini kapalı tutmaya çalış.

4. Oturmak

Yapılan araştırmalar sonucunda, oturmak yerine ayakta olmak ortada olan durum üzerinde daha fazla kontrol ve güç kazanmana yardımcı olur.

Tavsiye: İş yerinde ufak ve kısa yürüyüşler yapmaya çalış. İşe başlangıcın ilk 10 dakkikasını ayakta durarak veya mutfak-ofis arasında küçük bir tur atarak geçirebilirsin.

5. Aynı anda bir kaç görevi başlatmak.

Experimental Economics’in yayınladığı bir çalışma, birden çok iş yapmanın verimlilik üzerindeki etkisini ölçtü. Sonucunda aynı anda bir kaç görevi yerine getirmeye çalışmanın performansı kötü etkilediği tespit edildi. Bu yüzden günlük görevlere sırayla, tane tane uğraşmak daha faydalı.

Tavsiye: Tek bir görev için 40 dakkikalık zaman dilimleri ayır. Maksimum verimlilik için çeşitli görevler üzerinde çalışmak için 20’şer dakkikalık zaman dilimleri ayırabilmek için günün planını önceden yapmayı deneyebilirsin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir