Anasayfa 24saatteis Kör Noktaları Bulup Nasıl Harekete Geçebilirsin?
Kör Noktaları Bulup Nasıl Harekete Geçebilirsin?

Kör Noktaları Bulup Nasıl Harekete Geçebilirsin?

0
0

Araba kullananlar bilirler, aynadan görünmeyen kör noktalar vardır. Yokmuş gibi olan ama aslında varolan ve hep dikkat edilmesi gereken alanlardır bunlar.

İşyerinde, verimliliğini etkileyebileceğinden herhangi bir kör noktan olup olmadığını anlamak çok önemli. Terimin ifade ettiği gibi, baş etmesi zor gelişim alanlarıdır – çünkü ne olduklarını bilmiyoruz!

Kör noktaları anlamak için geri bildirim almanız gerekir; Uygun önlemleri alabilmek için yeni verilere ihtiyacınız var. Araba sürerken olduğu gibi: Çevrenizi kontrol etmek için aynalar gerek.

Etrafa bak. Gelisiminiz için başka neyin gerekli olduğunu belirle ve gerekli kalibrasyonları yap.

Geri Bildirimlerle Farkındalığını Artırarak ile Başla

Kör noktaları göremediğimizden, başkalarına ne gördüklerini sormalıyız. Kendi kör noktalarımızı belirlememize yardımcı olacak geri bildirim toplamak için iki yöntem var:

  1. Güvenilir meslektaşlarla konuşmak. Önemli toplantılardan sonra kaçırdıkların hakkında daha fazla bilgi edinmek için kısa sohbetlerle geribildirim alabilirsiniz.
  1. Daha titiz bir yaklaşım, 360 derecelik bir geri bildirim sürecini yürütmek.

 

4 Genel Kör Noktalar

Geri bildirim kör noktaları görmenize yardımcı olur. Bir sonraki adım onlara hitap etmektir! 

En çok görünen dört genel kör nokta ile başa çıkmak için pratik fikirler sunduk:

 

1. İletişim

İnsanlar, iletişim tarzlarının etrafındakilere olan etkisini önemli ölçüde hafife alıyorlar. İletişim sorununu çözelim: Çok fazla mı bilgi veriyorsun yoksa çok mu az? Çok sık mı bilgi veriyorsun yoksa sıklığı yeterli değil mi? Liderler sürekli olarak iletişim kurduklarını dusunebilirler, ancak ekip arkadasları kendileriyle kurulan iletişimi farketmeyebilirler. 

İletişim kör noktalarının üstesinden gelmek için pratik çözümler şunlar:

– Vermek istediğin mesajların üzerinde çalış ve sık sık bunları iletmek için iletişim kur: Hazırlık yapmak anlatmaya calıştığın mesajı temiz bir şekilde iletmenize yardımcı olur.

– Diyaloğa katıl ve girişimci davran: Bazen anlatmak yetmeyebilir, sözlerinin doğru anlaşıldığından emin olmak da önemli. Doğru soruları sor. İnsanlara söylediğiniz her şeyi anladıklarını varsaymayın.

Empati kur: İletişim kurduğunda başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını anlamaya çalış.

 

2. Varlığını güven vererek hissettir.

Bir liderin enerjisi ve bakışaçısı diğerlerini hem olumlu hem de olumsuz etkileyebilir. Bu etkinin önemini küçümsemeyin. Bu alanda kör bir noktan olma ihtimali varsa, aşağıdakileri mutlaka göz önünde bulundurun:

– Net olun: Takımlara ve çalışanlara kendini nasil ifade etmek istediğini belirle.

– Gözlemleyin: Çalışanların ve ekip üyelerinin diğerlerine kendilerini nasıl yansıttıklarına bak. Neyin işe yarayıp yaramadığını ve tarzına uyup uymadığını anla ve ardından birkaç yeni uygulama dene.

 

3. Karar Verme Aşaması

Liderler karar verme konusunda zaman harcarlar. Bu kararları verirken, çoğu zaman çalışanlarının öyle bir zaman veya bilgi birikimine sahip olmayabileceklerini unutuyorlar. “İşte karar bu. Bu karara göre ilerle.” demek yerine kararları ve neden o kararın verildigini çalışanlarınla paylaş. Komplikeleştirmeden mantığı anlamalarına yardımcı ol. Böylelikle sürecin bir parçası gibi hissedecekleri için çalışma istekleri çok daha fazla olacaktır.

Çalışanlarınla soru- cevap zamanı planla. Bunun yapılmasının nedeni kararın tekrar gözden geçirilmesi değil, daha iyi açıklanmasıdır.

4. Yetkilendirme

Liderlerin görevlerinden bir tanesi; yapılacak işleri altındaki çalışanlarına delege etmektir. Verimli çalışmalar yapmanın tek yolu, başkalarının da çalışmasını sağlamaktır. Ekibi yeterince iyi yönetemiyorsanız liderlik vasıflarınız düşündüğünüz kadar iyi olmayabilir. Ekibi iyi yönetmek için şunları gözden geçirebilirsiniz:

Çalışanların beklentileri karşılayabilmeleri ve sürece alışabilmeleri için yönlendir ve zamanında geri bildirim sağla.

Yetki verilen şey hakkında bilgi sahibi ol. Başkalarına gelişim fırsatları sağlayan ve sonuçlara ulaşan iyi seçimler yap. Neyin işe yarayıp nelerin işe yaramadığını sorgula.

Liderlik tarzını duruma göre ayarla. Bazı ekipler büyük resmi anlamak isteyebilirken, diğerleri daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabilir.

Her zaman  zayıf noktaları kontrol etmek iyi bir fikir. Projedeki eksikleri öğrenmek için geri bildirim alarak başlayabilirsin. Ardından, projeyi ilerletmek adına ekibi daha kolay bir şekilde yönlendirebilirsin.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir