Anasayfa 24saatteis Rock Star Satış Adaylarının En Önemli 3 Özelliği
Rock Star Satış Adaylarının En Önemli 3 Özelliği

Rock Star Satış Adaylarının En Önemli 3 Özelliği

0
0

Satış temsilcilerini ciro ve hedefler üzerinden analiz etmek ve sadece rakamsal verileri başarı kıstası olarak algılamak biraz limitleyici bir yaklaşım. Başarının bariz özellikleri ile sınırlandırılmayan başka özellikler bir satış temsilcisini “rock yıldızı” yapıyor olabilir. Daha az göze çarpan özellikleri anlamak ve yetenekleri görmek rakiplerinizin göremediğini görüp değerlendirmek yetenek toplamak için anahtar olabilir.

Bu önemli özellikleri sizin için bir araya getirdik:

1. Sakin ve Aklı Başında Olurlar

En iyi satış temsilcileri kolay kolay öfkelenmez ve dikkatlice konuşurlar. Müşterilerini ya da liderleri yollarına attıkları her ne olursa olsun, sakinliklerini korurlar, bu da hem ofis içinde hem de dışında güvenilirlik sağlar.En başarılı satış temsilcileri, darbelere karşı sakin ve mantıklı kalabilirler.

İş hayatları sürecinde değişimleri olan, ancak yolculuklarında azimliliğini koruyabilmiş adayları arayın. Bir işten diğerine rahatça ve sakince geçiş yapabilirler mi? Sorun yaşanan ve stresli durumlarda sükunetlerini koruyabiliyorlar mı? Cevap evet ise bunun kıymetli bir özellik olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

2. Her Zaman Daha Çok Yeni Şey Öğrenmek İsteyenler

Yeni ürünler, yeni satış teknikleri, yeni teknolojiler – satış endüstrisi sürekli değişiyor. Bazı satış temsilcileri bu değişikliklere göre farklılık gösteremiyor. Satış kotalarına isabet ederken neden böyle bir farklılık göstersinler ki?

En iyi satış temsilcileri her zaman yeni olanlara göz atıyor. Piyasadaki yeni ürünleri anlamak, kendi ürünlerini satmak için onları şekillendiriyor. Yeni satış tekniklerini öğrenmek, kendi başarılarını düşünürken onları alçakgönüllü ve alçakgönüllü tutar. Güncellenmiş teknoloji, onlara ve müşterilerine daha hızlı ve daha güvenilir süreçler sunan güçlü bir araç haline gelmiştir.

Öğrenmek ve gelişmek için güçlü istekleri olan adayları arayın. Kendi zamanlarında özgür dersler aldıkları ya da eski işverenlerle devam eden eğitim kursları olsun, bir adayın her zaman geliştirmek istediği belirtileri bulmaya çalışın.

3. Görevleri Yerine Getirme İstekleri Güçlüdür

Satış profesyonelleri tutkulu insanlardır – sadece ürünleri hakkında değil, aynı zamanda bu ürünlerin müşterilerinin hayatlarındaki etkileriyle ilgili.

Başka bir deyişle, en iyi satış temsilcileri başkalarına karşı yükümlülük duyuyor ve görevlerini iyi yapmak için eş zamanlı güçlü bir istekleri var.

Rock yıldızı adayları bir ürünün satışından endişe duymazlar, bu ürünün tüketicileri nasıl olumlu etkileyeceği onlar için önemlidir. Tutku ve görev sorumluluğu yüksek olan adayları arayın. Bunlar, kariyerleri boyunca yaptıkları her işte, adanmışlık hissiyle çalışacak adaylardır.

Rakamlar önemli ama bazı özellikler rakamlardan daha önemli çünkü doğru özelliklere sahip kişiler iyi yönlendirildiğinde ortaya çok iyi sonuçlar çıkacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir