Anasayfa 24saatteis Teknolojinin Genç İşsizliği ile İlişkisi
Teknolojinin Genç İşsizliği ile İlişkisi

Teknolojinin Genç İşsizliği ile İlişkisi

0
0

Haziran ayı itibariyle ülkemizde 18-35 yaş grubunda işsizlik yüzde 15 seviyesinde. Bu demografide özellikle 20-25 grubu arasında işsizliğin yüzde 23’e çıktığı görülüyor. Son dönemde hükümetin istihdamı artırma yönünde önlemleriyle işsizlikte sınırlı bir düşüş gözlenmesine rağmen bu oran hala AB seviyelerinin üstünde. Yine bu demografide nüfusun neredeyse üçte biri ne çalışıyor ne de eğitim alıyor.

Fakat bu yaş grubunun yüzde 80’inin akıllı telefonu var. Yaptığımız araştırmaya göre genç nüfusun yaklaşık yüzde 80’inin bir akıllı telefonu var. Peki, gençler akıllı telefonunu hangi amaç için kullanıyorlar? Yine 24 Saatte İş’in İstanbul’da yaşayan genç ve mavi/gri yakada çalışanlar arasında yaptığı araştırmaya göre gençler akıllı telefonlarını en çok sosyal medya ve müzik dinlemek için kullanıyorlar. İş aramak için telefonunu kullananların oranı sadece yüzde 11.6!!!

Grafik 3: Akıllı telefonunuzu ne için kullanıyoruz?

Şirketlerin dijitalleşmesiyle şirketlerin personel arama süreci dijitale taşınıyor. Gençlerin telefonlarını iş aramak için kullanmamasına karşın gerek büyük gerekse orta ölçekli firmaların dijitalleşmesi daha çok şirket iş ilanlarını dijital mecrada paylaşıyor.

Sonuç olarak, gençler yanlış mecrada iş arıyorlar. Gençlerin iş bulamama şikayeti bir ölçüde hala doğrudan iş yerine başvurma veya tanıdık aracılığıyla iş bulma gibi etkin olmayan yöntemlere başvurmasıyla da ilişkili olduğu söylenebilir. Bu da bu demografide işsizliğin yüksek olmasına sebep oluyor.

Fakat bu trend değişiyor. Akıllı telefon hayatımızın her alanına temas etti. 2000’lerin başında telefonlara fotoğraf özelliği gelmesi çok kısa bir süre içinde telefonlarımızı telefon çekmek için kullanmamıza sebep oldu. Benzer şekilde 2010’ların ortasında Spotify ve ITunes gibi uygulamalar ipod gibi müzik dinleme cihazlarının rafa kaldırılıp telefonun müzik dinlemek için de kullanılmasına sebep oldu. Biz, kısa bir süre içinde gençlerin iş aramak için de sıklıkla telefonlarının tercih edeceklerine inanarak bu işe girdik. Nasıl artık fotoğraf çekmek veya müzik dinlemek için telefonumuzu kullanıyorsak iş aramak için de telefonumuzu kullanacağız. Gazete küpürleri, kariyer siteleri tarihe karışacak. Bu trend hayata geçti bile. TUİK’in 2009 yılında gençler arasında yaptığı “nasıl iş arıyorsunuz” araştırmasında telefon uygulamasına yer verilmemişti bile. 2016’da tekrarlanan aynı araştırma bu seçeneğe yer verilmesi akıllı telefonun yeni iş arama mecrası olacağının bir göstergesi olarak algılanabilir.

Grafik 4: Ne şekilde iş arıyorsunuz? (18-30 yaş grubu, yüzde)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir