Anasayfa 24saatteis Topluluk içinde konuşmaktan korkuyor musun? İşte iyi yapman için 5 ipucu!
Topluluk içinde konuşmaktan korkuyor musun? İşte iyi yapman için 5 ipucu!

Topluluk içinde konuşmaktan korkuyor musun? İşte iyi yapman için 5 ipucu!

0
0

Başkalarının karşısında konuşma cesareti bulmak ve saygı kazanmak için ihtiyacın olan anahtar:

Daha fazla güç, etki ve varlık ile konuşun!

1.En Yüksek Hedefinizi Belirleyin

Kalpten gelen, kalbe iner. Konuştuğunuz ve dolaylı olarak etkileyebileceğiniz herkes için söyleyeceğiniz şeyler hakkında en büyük amacınız hakkında netleşin. Unutmayın, konuşmanız parlaklığınızı kanıtlamak, hayranlar kazanmak, kendinizi “doğru” veya başkalarını “yanlış yapmak” ile ilgili değildir.

Sözlerin tamamen gurur, kibir veya egodan geliyorsa, nedenine kesinlikle hizmet etmeyecek ve başkalarını da etki ile tetikleyecektir. Öfkeli hayranları toparlamak, söylediklerinizin bir sonucu olabilirken, asıl hedefiniz buysa, o zaman egonuz özgünlüğünüzü zedeleyecektir.

2.Ana Mesajınızı Daraltın

Basit tut. İnsanların hatırlamasını istediğiniz ana mesaj nedir ve almasını istediğiniz temel eylemler nelerdir? Daraltın ve izleyicilerinizi boğmayın. İnsanlar sunumunuzdan uzaklaştığında kimseye hizmet edemezsiniz!

3- Anlatma, Göster

İnsanlar hikayeleri hatırlar, istatistikleri değil! Öyleyse kendi hikayelerinizi veya başkalarının hikayelerini paylaşın, uygun olan yerlerde mizahı kullanın. Sadece hikayelerin alakalı olduğundan emin olun ve temel mesajınızı güçlendirin.

4- Mütevazı ve Otantik Olun

İnsanlar söyleyecekleriniz hakkında ne düşündüklerine karar vermeden önce, sizin hakkınızda ne düşündüklerine karar verirler. Hiç kimsenin kendi parlaklığıyla karşı karşıya kalan birine ısınmayacağından emin olun. İnsanlar insanı tanımak ister, kahramanı değil.

Yolculuğunuzu anlatın ancak olayları yaşanan zorluklarla dengeleyin, başarısızlıkla sonuçlanan başarıları, çok çalışkanlığı ve koşuşturmanızı paylaşın. Bu, değerinize sahip olmanın ve değerinize inanmanın önemini küçültmez. Sadece alçakgönüllülük, merak ve özgünlükle konuşmak olur.

5- Daha İyisini Yapmak için Kendinize İzin Verin

Seyircilerin önünde konuşmak ve onları etkileyebilmek bir beceridir. Ama tüm becerileri gibi bu da geliştirilebilir. Daha ağzınızı bile açmadan muhteşem bir performans sergileyebileceğinizi, %100 bir performans sergileyebileceğinizi beklemeyin. Bu bekleyiş yerine, her seferinde daha iyiye gitmeniz için kendinize izin verin.

Ses önemlidir. Ses sizin fikirlerinizin yansımasıdır. Bu yüzden asla kendinizden şüphe etmeyin. Aksine derin bir nefes alın, kendinize güvenin. Sonuç bundan daha az ya da daha çok zor değil.

Yeter ki izin verin…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir